016 628-80-42  lub  

Aktualności

Akademia Zdrowego Przedszkolaka

Data publikacji: 21.03.2014
__b_aa49d7394ff533e7f906949d427b80c2.png
 
 
SPRAWOZDANIE Z AKCJI
„AKADEMIA ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA"
- „ZBOŻA ZJADAMY, ENERGIĘ Z NICH MAMY"
W PRZEDSZKOLU SAMORZĄDOWYM NR 1 W PRUCHNIKU

 

         Nasze przedszkole po raz pierwszy wzięło udział w akcji Akademia Zdrowego Przedszkolaka pod hasłem „Zboża zjadamy, energię z nich mamy". W związku z tym w przedszkolu odbyło się wiele interesujących zajęć.
O realizacji programu zostali powiadomieni rodzice naszych przedszkolaków. Informacje przekazano na zebraniu z rodzicami, za pomocą plakatu informującego oraz strony internetowej przedszkola. Program umożliwił również budowanie dobrych relacji z rodzicami i pozyskiwanie ich jako partnerów w realizacji działań prowadzonych przez nauczycieli. Dzieci ponadto próbowały potraw i poszczególnych składników, których wcześniej nie chciały skosztować. Rodzice zadowoleni z większego apetytu swych pociech, chętnie przynosili różne produkty potrzebne do zajęć . W grupie „Puchatki" dzieci próbowały pieczywa pełnoziarnistego, różnego rodzaju płatków zbożowych, wafli ryżowych, orzechów i innych zdrowych przekąsek a nawet oliwy z oliwek. Dla niektórych dzieci proponowane przysmaki były dla nich nowością ale przyjętą z dużą akceptacją.

Nauczycielki prowadziły zajęcia zgodnie z zaproponowanymi scenariuszami przez kolejne cztery tygodnie. Z wykorzystaniem ilustracji i informacji zawartych w konspektach, przedszkolaki nie tylko budowały z entuzjazmem kolejne piętra Piramidy Żywienia Przedszkolaka, ale wiele nauczyły się o pochodzeniu i roli tych produktów. Dowiedziały się co warto jeść, a czego należy unikać aby być zdrowym. Z ogromnym zainteresowaniem wysłuchały bajki pt. „Podróż do wnętrza piramidy". Podczas zajęć zawsze towarzyszyli nam bohaterowie naszych ulubionych bajek, czyli „Zwierzątka ze zdrowego Zakątka" - Wieprzuś, Raptuś, Ociupinka i ciocia Róża.

Drugi tydzień realizowaliśmy pod hasłem: „Jak powstaje chleb, płatki śniadaniowe i makaron?" . Dzieci miały możliwość zapoznania się z różnymi rodzajami pieczywa, ich nazwami, sposobem wypieku. Dowiedziały się, że najzdrowsze jest ciemne pieczywo a nie słodkie, maślane bułeczki. Przedszkolaki poznały historię powstawania chleba czyli jaką drogę musi przejść zboże, żeby powstał z niego chleb, jakie są rodzaje makaronów i płatków śniadaniowych w oparciu o przygotowaną przez nauczycielkę prezentacje . Aby zobaczyć w praktyce jak powstaje chleb dzieci udały się na wycieczkę do pobliskiej piekarni. Zapoznały się z pracą piekarza oraz poszczególnymi etapami wypieku chleba i drogą jaką pokonuje zanim kupimy go w sklepie. Po powrocie do przedszkola starszaki próbowały wcielić się w rolę piekarzy i własnoręcznie lepiły bułeczki, rogaliki, chlebki z masy solnej, które po kilku dniach z zapałem malowały na piękny złocisty kolor. Następnego dnia poznały historię powstania płatków zbożowych , dowiedziały się, które są zdrowe, a których lepiej unikać. Przedszkolaki wybrały się w „Kulinarną podróż do Włoch" z bohaterami Zwierzątek ze Zdrowego Zakątka. Z zainteresowaniem oglądały, rozróżniały i nazywały makarony na podstawie ich rodzajów, kolorów czy kształtów. Panie kucharki przygotowały niespodziankę na obiad w formie makaronowych nitek w przepysznym sosie pomidorowym- spaghetii. W ramach wykorzystania makaronu nie tylko do celów kulinarnych dzieci z zaangażowaniem wykonywały prezenty dla swoich mam- naszyjniki, korale i bransoletki z różnego kształtu makaronów, tasiemek i plasteliny. Zabawa z wierszykiem o chlebie oraz utworem „Groch" w grupie „Puchatków" pozwoliła na zainteresowanie dzieci światem pisma. Zajęcia dotyczące makaronów sprzyjały ćwiczeniom artykulacyjnym, gdyż wymówienie ich nazw niejednokrotnie wymagało dzielenia wyrazów na sylaby. Dzieci utrwalając znaną piosenkę „Czarny baranie", chętnie wykorzystywały ją nawet w czasie zabaw dowolnych.

Trzeci tydzień pod hasłem „Kasze, ryż i rośliny strączkowe" zaowocował zdobyciem wiedzy na temat: dlaczego warto jeść kaszę gryczaną, gdzie uprawia się ryż i dlaczego rośliny strączkowe zajmują przedostatnie piętro piramidy. Dzieci dowiedziały się skąd pochodzi ryż, jak nazywają się mieszkańcy Dalekiego Wschodu, dlaczego ryż nie rośnie w Polsce. Miały możliwość skosztowania ryżu preparowanego i wafli ryżowych oraz porównać ich smak i konsystencję ze znaną do tej pory formą przygotowania ryży np. do obiadu. Dzięki różnym zabawom starszaki nauczyły się odróżniać rośliny strączkowe od roślin/ warzyw jadalnych. Z wielką przyjemnością słuchały i bawiły się przy piosence "Polka Fasolka" i uczyły wierszyka pt. "Groch".

Czwarty tydzień został zorganizowany pod hasłem: „Orzechy, nasiona i tłuszcze". Dzieci wzbogaciły wiedzę o olejach, maśle oraz dlaczego warto zastąpić słodycze i słone przekąski różnego rodzaju orzechami, pestkami słonecznika czy dyni. Tydzień rozpoczęliśmy od bajki „Zwierzątka ze Zdrowego Zakątka - jak powstaje olej". Z wykorzystaniem ilustracji dzieci dowiedziały się z czego robi się olej i potrafiły wymienić jego rodzaje. Przedszkolaki słuchając opowiadania nauczycielki oraz kolorując i układając w grupach historyjkę obrazkową zdobyły informację na temat sposobu powstawania oliwy z oliwek. Dowiedziały się również do jakich potraw lepiej używać oleju, masła a do jakich oliwy. Usiłowały znaleźć odpowiedź na pytania dlaczego należy jeść ryby? i czy przedszkolaki uwielbiają jeść rybki. Dzieci wykorzystując zużyte płyty cd przygotowały przestrzenną pracę plastyczną „Rybka".

Największą frajdę sprawiała dzieciom jednak degustacja produktów, od różnych rodzajów pieczywa, kasz, makaronów, płatków zbożowych, oliwy począwszy a na zdrowych przekąskach typu orzechy, nasiona skończywszy. Wszystkie wiadomości zdobyte podczas realizacji tego programu na pewno pozostaną w pamięci wszystkich przedszkolaków.

Podsumowaniem akcji był dla dzieci udział w konkursie „Zbożowa mandala". Prace wykonane z ogromną pomysłowością, pracowitością i zaangażowaniem zostały zademonstrowane całej społeczności przedszkola, rodzicom i gościom na tablicach grupowych umieszczonych w holu przedszkola, a zdjęcia umieszczone na stronie serwisu Akademia Zdrowego Przedszkolaka.

 

Opracował koordynator:

Joanna Maciewicz

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone przez Samorządowe Przedszkole nr 1 w Pruchniku.
ul. Szkolna 12, 37-560 Pruchnik, tel.: 016 628-80-42, e-mail:
realizacja i CMS: omnia