Poznajmy Akademię Aquafresh

Data publikacji: 03.03.2014
"Codziennie zanim pójdziesz spać, o czystość ząbków trzeba dbać,

Więc weź szczoteczkę i pastę też, wyciśnij troszeczkę i przygotuj się.

Od góry szczotkuj ząbki swe, od dołu także umyj je,

na zewnątrz, no i w środku też, bo piękny uśmiech na pewno mieć chcesz

Szczotkuj, szczotkuj ząbki swe, niech szczoteczka twa dokładnie czyści je

Po szczotkowaniu ważna rzecz, bo pełno piany będziesz mieć,

weź wody łyk i usta płucz, bo czyste zęby to do zdrowia klucz

Piosenka nasza krótka kończy się i każdy z nas wie, jak czyścić ząbki swe."

jjjjjjjjjjjjjkkkkkkk.jpg

Rok szkolny 2013/2014 w naszym przedszkolu, charakteryzuje cykl działań profilaktycznych kształtujących prozdrowotne zachowania dziecka.

Badania dowodzą, że próchnica wśród najmłodszych jest problemem niemal powszechnym. Pierwsze lata życia dziecka są niezwykle istotne dla przeciwdziałania rozwojowi próchnicy, która może rozwinąć się już w momencie pojawienia się pierwszego zęba! Próchnica zębów mlecznych znacznie zwiększa ryzyko próchnicy zębów stałych. Dlatego tak istotne jest budowanie świadomości konieczności dbania o higienę jamy ustnej!

W Polsce jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych u dzieci są choroby uzębienia. Statystyczne polskie 6-letnie dziecko posiada ponad 5 zębów zaatakowanych próchnicą, z czego wyleczony jest tylko jeden. Jest to wynikiem m.in. złych nawyków higienicznych i wielu zaniedbań, a często również bagatelizowania kwestii zbyt częstego podawania dzieciom słodyczy i zbyt rzadkich wizyt u dentysty. Celem „Akademii Aquafresh" jest zmiana tego stanu rzeczy.

Uwzględniając potrzeby przedszkolaków i sugestie rodziców podjęliśmy się stworzenia podstaw dla wykształcenia właściwych nawyków w zakresie higieny i zdrowia jamy ustnej. W tym celu już drugi raz wzięliśmy udział w Ogólnopolskim Programie Edukacji Zdrowotnej „Akademia Aquafresh".

W ramach Akademii nauczyciele 4 - ch grup: „Motylków", „Misiów", „Biedronek" i „Puchatków" realizowali treści przygotowane przez ekspertów „Akademii Aquafresh" . Na kolejnych zajęciach poruszone były zagadnienia związane z profilaktyką stomatologiczną, m.in.:

Skąd się biorą zęby ? - Budowa jamy ustnej
Jak prawidłowo dbać o zęby ? - Wyrobienie nawyku mycia zębów przynajmniej dwa razy dziennie.
Dlaczego należy chodzić do dentysty ? - Spotkanie ze Stomatologiem
Co należy jeść, by mieć zdrowe zęby ? - Zapoznanie z prawidłowymi zasadami żywieniowymi.

Pamiętając, że jedynie wielokierunkowe oddziaływanie może przynieść wymierne korzyści, do wspólnej zabawy zaprosiliśmy rodziców, którzy razem z dziećmi poznawali na nowo sposoby prawidłowego dbania o jamę ustną.

Profilaktyka jest kluczem do sukcesu w walce z próchnicą!