Powitanie Wiosny

Data publikacji: 21.03.2014

Wiosna, Wiosna, Wiosna, Ach to Ty ...

21 marca, jak tradycja karze, nasze przedszkolaki ruszyły w kolorowy pochód z panną Marzanną. W pełnej gamie kolorów, przy dźwiękach śpiewu i muzyki zapewnionej przez przedszkolaków pożegnano zimę, a jednocześnie powitano oczekiwaną wiosnę.
Wiosna, to wyjątkowa pora roku jest pełna koloru i uśmiechu, a Marcowa Panna, co roku przypomina nam i mieszkańcom Pruchnika, że czas wiosennych porządków już nadszedł.

Marzanno, Marzanno,
ty zimowa panno,
dziś cię utopimy,
bo nie chcemy zimy.

Wiosna już nadchodzi,
zima odejść nie chce,
nocą jeszcze mrozi,
śniegiem prószy jeszcze.

Odpłyń wraz z lodami,
daleko do morza,
niechaj wreszcie przyjdzie
do nas wiosna hoża.

Niektóre placówki oświatowe zrezygnowały z tego zwyczaju, przyjmując, że jest to, tzw. zabobon niezgodny z wykładnikami wiary katolickiej.
Kultywowany w całej Polsce zwyczaj przeganiania zimy poprzez: topienie, palenie Marzanny wywodzi się jeszcze z pogańskich czasów. Marzanna była słowiańską boginią symbolizującą zimę i śmierć. Słomianą kukłę owijano białym płótnem, ozdabiano koralami i wstążkami. Nadawano jej wiele określeń: Morena, Marzanik, Śmietka. Ludowy obrzęd miał zapewnić urodzaj w zbliżającym się roku. Ludzie wierzyli, że magia tego obrzędu przyspieszy nadejście wiosny, budzenia się do życia, czasu zasiewów i czekania na plony. Zwyczaj topienia Marzanny opisany jest już w XV wieku.

Dla nas i naszych przedszkolaków 21 marca to wyjątkowy i kolorowy dzień - wart uczczenia, ponieważ w tym dniu rozpoczyna się wiosna. Słomiana Panna to symbol zimowych miesięcy, z którymi się żegnamy. Nie traktujemy tego wydarzenia w kontekście religijnym.

Ze względu na wdrażanie postawy Małego Ekologa nasza Marzanna nie odpłynęła Pruchnicką rzeką do morza. Zimowa Panna czeka cierpliwie w przedszkolu na swoje królowanie - za rok.