II Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

Data publikacji: 21.09.2014
W sobotę 20 września już po raz drugi obchodzony był Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.

Przedszkole.jpg

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka uchwalony został Uchwała Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej w 2013 roku dla podkreślenia roli edukacji przedszkolnej w rozwoju i wychowaniu dzieci. Ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego poprzez:

• Propagowanie nowoczesnego wychowania przedszkolnego;
  • Dostarczenie dzieciom kolejnych okazji  do świętowania, wesołej zabawy i czerpania radości z bycia przedszkolakiem;
  • Integrację przedszkoli z różnych regionów kraju;
  • Integrację i współdziałanie wielu środowisk, osób oraz instytucji  mających wpływ na wizerunek oraz jakość funkcjonowania przedszkoli;

"Bardzo cieszę się, że parlament uchwalił ten dzień. Traktuję go jako kolejny dzień zwracający uwagę na dzieci: 1 czerwca - dzień dziecka, 20 listopada - dzień praw dziecka, a teraz mamy jeszcze dzień przedszkolaka" - powiedział Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. "To ma być taki dzień dziecka dla przedszkolaków, święto skoncentrowane na promocji edukacji przedszkolnej, zwróceniu uwagi na znaczenie tej edukacji, bo to ważne, by mieć świadomość, że ta edukacja jest dzieciom potrzebna i dla nich dobra" - dodał.

W specjalnym liście z okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka rzecznik praw dziecka życzył dzieciom, radości z uczenia się siebie i świata, zarówno teraz - gdy są małe, jak i w ich dalszym życiu. "Niech czas zabaw przedszkolnych zaszczepi w was na zawsze potrzebę bycia wielkim odkrywcą, zadającym coraz to nowe pytania i poszukującym na nie odpowiedzi, eksploratorem nieustannie zaciekawionym złożonością swojego otoczenia" - napisał Michalak.

Zwracając się zaś do dorosłych wyraził nadzieję, że Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka będzie nie tylko niezwykle radosnym Dziecięcym Świętem, ale także pretekstem do podjęcia poważnej i szerokiej społecznej dyskusji o roli wczesnej edukacji oraz prawach i potrzebach małego dziecka. "Dziś nie trzeba już udowadniać, że pierwsze lata życia każdego człowieka warunkują jego dalszy rozwój i mają wyraźny wpływ na jego sukces w dorosłym życiu. W tym czasie dziecko rozwija swój twórczy potencjał, zyskuje pierwsze kompetencje społeczne" - zaznaczył.

dzieci_1.jpg

W naszym Przedszkolu obchody Dnia Przedszkolaka zorganizowane zostały w piątek 19 września.

Było to ciekawe wydarzenie zarówno dla samych przedszkolaków jak i ich nauczycieli, gdyż dostarczyło wszystkim dzieciom miłej okazji do przeżywania radosnego dzieciństwa i czerpania zadowolenia z bycia przedszkolakiem, a także posłużyło integracji wszystkich grup przedszkolnych. Dla przedszkolaków był to dzień pełen uśmiechu i wrażeń. Dzieci uczestniczyły w zabawach tanecznych, teatralnych oraz sportowych opartych na aktywnym słuchaniu i przeżywaniu muzyki. Na zakończenie Dnia Przedszkolaki otrzymały pamiątkowe Dyplomiki oraz drobne upominki.