Biedronki - 02.12.2021

Temat dnia: Kukiełkowa scena.

1.Bajkowe ćwiczenia dykcyjne:

2.  Lalki, laleczki -  praca z obrazkiem.
Spójrzcie na ilustracje przedstawiające rodzaje lalek występujących w  teatrze.
Osoby, które sterują w teatrze lalkami to lalkarze. Wyróżniamy kilka rodzajów lalek.
- Pierwszą z nich jest pacynka - dłoń lalkarza znajduje się wewnątrz pacynki i porusza nią w ten sposób, że wydaje się ożywiona.
- Kolejnym rodzajem jest kukiełka - jest ona umocowana na patyku, lalkarz nie do końca ma władzę nad wszystkimi ruchami kukiełki, przez co wydaje się ona bardzo zabawna.
- Innym typem lalki jest marionetka - lalkarz porusza nią dzięki sznurkom przymocowanym do kończyn marionetki.
- Specyficznym rodzajem lalki jest jawajka - jest ona poruszana przez aktora od dołu za pomocą drucików.
- W teatrze cieni sylwetki występujące na scenie są nieruchome i widoczne dzięki specjalnemu oświetleniu sceny.
Zastanówcie się, czy łatwiej ogląda się przedstawienie teatralne czy słucha bajki z książki? Dlaczego? Czy lalka umie w taki sam sposób pokazać emocje, w jaki zrobi to żywy człowiek?

3. Ćwiczenia poranne:

4.Teatr żywego aktora-obejrzyjcie spektakl w wykonaniu TEATRu BAJAMMAGIA pod tytułem  "ŚPIĄCA KRÓLEWNA"

5. Praca plastyczna- wykonajcie proszę dowolną techniką, z materiałów jakie znajdziecie w domu, wybraną przez siebie lalkę teatralną. Poniżej zamieszczam przykłady inspiracji.

pacynki_paluszkowe1.jpg       na_patyczkach.jpg