Biedronki - 21.10.2020

Temat tygodnia: Skarby jesieni

Temat w środę: Co kisimy?

Wiodąca aktywność: matematyczno-przyrodnicza

I "Hop, hop, hop" - powitanka

Wykonujemy gesty zgodnie ze słowami rymowanki:

Powitania nadszedł czas,
miło dzisiaj widzieć was!
Ręce w górę may skos,
teraz w górę - hop hop, hop!

II"Skarby w słoiku" - zabawa dydaktyczna

Potrzebne będą: 4 słoiki, 2 serwetki, dowolne warzywa: np. ogórek, papryka, pomidor, burak (po 2 sztuki każdego warzywa)

Przelicz słoiki a następnie warzywa.

Słoików jest... 4.A warzyw? Warzyw też jest 4.

Włóż po 1 warzywie do słoików, a następnie ustaw je na serwetce w taki sposób, aby na każdej serwetce było tyle samo słoików.

Po ile słoików zmieściło się na każdej serwetce? - Tak, po 2.

Możesz dobrać odpowiedni kartonik z cyfrą 2. Spróbuj teraz dołożyć tak warzywa do słoików, aby w każdym było po dwa takie same warzywa.
(Dla urozmaicenia zabawy - warzywa można włożyć do worka i pozwolić dziecku zgadywać, za pomocą dotyku, jakie wybrało warzywo).

III "Czego masz dwa?" - zabawa ruchowa

Pobaw się z mamą lub tatą i poruszaj się dowolnie w rytmie muzyki, a gdy Rodzic zatrzyma muzykę i powie hasło: Czego masz dwa? szybko wskaż, które części ciała masz podwójne (np. oczy, uszy, kolana, ręce, stopy, itd.).

Pomocne może być nagranie muzyki pod tym linkiem:

IV Zobacz, jak wygląda cyfra 2

Przyjrzyj się obrazkowi. Policz czerwone korale i kropki na kostce. Jest ich ... tak, dwa.

Nad nimi napisana jest właśnie cyfra 2.

V "Kucharze i ich warzywa"

Przyjrzyj się dwójce kucharzy. Umieścili oni swoje warzywa na tacach. Policz je i powiedz, która taca należy do każdego kucharza - musi na niej być tyle samo warzyw, co jest na karte kucharza.
Powiedz, gdzie jest po 2 takie same warzywa.

VI "Czas na witaminy, kapustę kisimy"

"Kiszone ogórki i kapusta" - poproś Rodzica, abyści wspólnie mogli doświadczyć smaku i zapachu kiszonych warzyw, np. kapusty lub ogórków. Opisz, jak smakują te warzywa i jak pachną.

"Jak kisimy kapustę" - jeśli nigdy nie widziałeś jak kisi się kapustę, możesz obejrzeć to na poniższym filmiku:

VII "Kiszone ogóki"

Możemy kisić różne warzywa, które potem w dowolnym momencie zimą smacznie zjadamy. Najczęściej kisimy ogórki.
Narysuj proszę kilka słoików, które stoją w jednym rzędzie. W drugim słoiku od lewej strony dorysuj 2 kiszone ogórki - chyba tylko tyle zostało, pewnie pozostałe już ktoś zadł.

Możesz posłużyć się obrazkiem poniżej: