Biedronki - 31.03.2021

Tematyka tygodnia: Święta, święta, biją dzwony

Temat w środę: Robimy pisanki

Wiodąca aktywność: matematyczna

I "Jajko" - masażyk

Dziś na rozgrzewkę zabawa z rodzicem, rodzeństwem lub dziadkami. Będziemy robić masażyk, a wiem, że lubicie masażyki :)

Usiądź wygodnie i słuchając wierszyka spróbuj zapamiętać ruchy, które masz rysowane na pleckach, bo potem to ty będziesz robić masażyk.

Beata Gawrońska "Jajko"

Idzie jajko pod górę. (Kroczymy palcami po plecach z dołu do góry.)
Zawadziło o chmurę. (Delikatnie łapiemy opuszkami palców uszy.)
Na dół się stoczyło, (Po obu stronach pleców rysujemy pętelki z góry do dołu.)
Całe się rozbiło. (Obiema rękami rysujemy koła na dole pleców.)

Poniżej nagranie masażyku, który p. Ania wykonała dziś misiowi :)

II "Geometryczne porządki" - zabawy matematyczne

"Figury" - rozwiązywanie zagadek

Będą potrzebne narysowane lub wydrukowane figury: kwadrat, koło, trójkąt, prostokąt - po kilka sztuk każdej figury. A dodatkowo jeden owal do następnego zadania.

Zadanie dla dzieci:

Weż figury - kwadraty, koła, trójkąty oraz prostokąty i rozłóż je dowolnie na dywanie
Posłuchaj teraz zagadek, które przygotowała pani Ania. Słuchaj bardzo uważnie i gdy będziesz znać odpowiedź, pozbieraj wszystkie właściwe figury.
(Nagranie do pobrania poniżej.)

Koło
Kwadrat
Prostokąt
Trójkąt

"Owal" - zapoznanie z figurą

Przyjrzyj się zdjęciom. Nazywaj poszczególne przedmioty i powiedz jaką słyszysz głoskę na początku każdego wyrazu. Spróbuj zapisać literki, wszyskie razem utworzą nowy wyraz.

Okno - Woda - Arbuz - Lalka
OWAL

Okno
Woda
Arbuz
Lalka
OWAL

"Owal" - gdzie go można spotkać?

Przyjrzyj się ilustracjom. Zobacz, gdzie możemy spotkać kształt: owal. A może znasz jakieś inne przedmioty, które mają owalny kształt? Poszukaj ich w swoim domu.

Dywan
Lustro
Podkładki na stół
Jajko
Pisanki
s. 51_Planeta dzieci_Karty cz. 3

"To owale" - odszukaj wszystkie owale

Do tej pracy wykorzystaj swoją książeczkę - część 3. Odszukaj na obrazkach wszystkie owale, a następnie narysuj je po śladzie.
Spróbuj odczytać tekst. Możesz również pokolorować obrazki, ale tylko te, które kojarzą się ze Świętami Wielkanocnymi.

Możesz również wykonać kolejne zadanie - dorysuj drugą połowę kurczaczka i pisanki, a następnie pomaluj według własnego pomysłu.

Możesz też wykonać zadania z książeczki "Czytanie i pisanie".

• Dowiesz się, jak ma na imię każde z dzieci oraz co lubi: "Planeta dzieci. Czytanie i pisanie" - s. 60
  • Poćwiczysz sprawność swojej rączki w czasie rysowania pisanki po kropkach i ozdabianie jej szlaczkami: "Planeta dzieci. Czytanie i pisanie" - s. 59
s. 60_Planeta dzieci. Czytanie i pisanie
s. 59_Planeta dzieci. Czytanie i pisanie

III "Robimy pisanki" - zabawy plastyczno-techniczne

Możesz wykonać swoją własną pisankę, wykorzystując materiały, które masz w domu.

Poniżej różne propozycje pisanek - inspiracje można czerpać zarówno z podlinkowanych stron, jak i z załączonych zdjęć. Miłej zabawy!

Kurczaczek w jajeczku
Kurczaczek z szyszki
Pisanka z pomponików
Koszyczek z recyklingu na pisanki