016 628-80-42  lub  

Język angielski w naszym przedszkolu

English. Why?

Świat mówi po angielsku. Polska trochę gorzej. Ale język angielski znamy coraz lepiej, tak że „wrzucanie" angielskich słów w mowie potocznej przestało być „modne" i stało się normą. Dlaczego w ogóle warto uczyć się mowy Brytyjczyków?

Dla 400 milionów ludzi na świecie angielski jest językiem ojczystym. W Europie angielskiego uczy się 95 proc. uczniów. Polska w 2007 roku była na ostatnim miejscu w Europie pod względem znajomości angielskiego. Ten stan sprzed trzech lat poprawia się z roku na rok w dynamicznym tempie. Doganiamy Europę. W 2007 r. angielski był przedmiotem obowiązkowym dla ponad 72 proc. uczniów. Teraz uczy się ich blisko 90 proc. Ministerstwo Edukacji Narodowej rok temu wprowadziło obowiązkowe lekcje języka już dla siedmiolatków.

Polska słabo z językami

Według raportu EURYDICE, sieci informacji o edukacji w Europie to szkoła i rodzice decydują jaki język poznają polscy uczniowie. W porównaniu z krajami europejskimi wypadamy słabo. W Luksemburgu liczba obowiązkowych godzin języków obcych w podstawówkach i gimnazjach wyniosła 3813 godzin, w Bułgarii 1335, a w Polsce tylko 456 godzin. To trzy razy mniej niż w Niemczech i dwa razy mniej niż we Francji. Nawet sąsiadujący z nami Czesi poświęcają około 200 godzin więcej na nauką języka. Według danych język angielski jest najbardziej ekspansywny i dominuje w Europie. Po angielsku rozmawia się w całej Unii Europejskiej i Organizacji Narodów Zjednoczonych. W 13 krajach europejskich angielski jest obowiązkowym pierwszym językiem obcym m.in.: we Francji, Włoszech, Szwecji, Łotwie, Słowacji. Mieszkańcy e wszystkich krajów Afryki, poza Marokiem i 35 państw obu Ameryk mówią właśnie po angielsku. Jest on uniwersalnym narzędziem komunikacji dla ludzi biznesu, nauki i kultury. Wszystkie najnowsze badanie naukowe czy strategie biznesowe publikowane są wyłącznie po angielsku.

Angielski szansą na lepszą pracę

W CV język angielski przestał być dodatkowym atutem, to podstawa. Pracodawcy wymagają znajomości języka angielskiego na poziomie minimum komunikatywnym. Dla studentów dobrym sposobem na podszkolenie umiejętności językowych są wyjazdy za granicę, najczęściej do Wielkiej Brytanii. Wśród polskich i zagranicznych studentów popularny jest udział w programach międzynarodowych (np. Erasmus), które umożliwiają im wyjazdy na praktyki i studia za granicę. Jednak, aby skorzystać z takiej okazji trzeba już potwierdzić znajomości języka, zwykle ukończony kurs. Dlatego jest to świetny sposób na szlifowanie języka angielskiego za granicą. Dla pracodawców liczą się jednak konkrety. Dobrym punktem w CV jest kurs FCE, czyli First Certificate in English, potwierdzający znajomość poziomu B2. Konkurencja na rynku pracy jest silna, więc im nasza znajomość języka (angielskiego) jest lepsza, tym zwiększają się nasze szanse na lepszą pracę.
Organizowany przez Londyńską Izbę Przemysłowo - Handlową (London Chamber of Commerce and Industry) English for Business (EFB), którego celem jest sprawdzenie umiejętności kandydata w zakresie języka biznesu jest świetnym rozwiązaniem.

Chcemy się uczyć

Najnowsze trendy pokazują, że młodzi ludzie chcą uczyć się angielskiego. Nie wstydzą się też, że znają go na niskim poziomie. Psychologowie są zadowoleni, bo nie powoduje to barier w rozmowie z obcokrajowcem. Podobnie jest u osób pracujących, w wieku 40 - 60 lat, które nie mają kompleksów i uczą się na własną rękę języka angielskiego lub, co częściej, korzystają z kursów oferowanych przez ich firmy, zakłady pracy i urzędy. Bezrobotni lub mieszkańcy małych miejscowości mogą uczyć się języków obcych za darmo, dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych.

Jak uczyć?

Specjaliści uważają, że efektywną naukę gwarantuje grupa, która nie przekracza 9 osób. Na pytanie kiedy zacząć uczyć się języka, odpowiadają po prostu: im wcześniej, tym lepiej. Twierdzą też, że najlepiej uczyć już 2 - letnie dziecko. Proponują na przykład dobrze znaną w krajach europejskich, a w Polsce stosowaną od 1999 roku metodę Helen Doron (HDEE), bo według naukowców mózg rozwija się najlepiej do 6 roku życia. Dzieci szybko przyswajają i zapamiętują fonicznie słowa i proste zdania. Apelują jednak, aby nie uczyć dziecka zdań po angielsku, których nie jest w stanie powiedzieć po polsku. Więc easy. Ważna jest systematyczność, wystarczy zacząć od 15 minut dziennie.

Ciekawostki

O ile w powietrzu oczywista jest znajomość angielskiego przez stewardessy i pilotów, o tyle w wodzie już nie. Ciekawostką jest, że nawet marynarze muszą znać angielski, aby nie utonąć. Wszystkie specjalistyczne komendy, dokumenty prawne i handlowe są po angielsku. Zanim wypłyną muszą potwierdzić znajomość Maritime English i zdać międzynarodowe testy Marlins.

Enjoy

mgr Paulina Kozłowska

 

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone przez Samorządowe Przedszkole nr 1 w Pruchniku.
ul. Szkolna 12, 37-560 Pruchnik, tel.: 016 628-80-42, e-mail:
realizacja i CMS: omnia