Krasnalki - 01.02.2022

Tematyka tygodnia: Nasze ulubione baśnie

Temat we  wtorek: Nasi ulubieni bohaterowie

Wiodąca aktywność: muzyczna
Cele ogólne: kształtowanie poczucia rytmu podczas zabaw z piosenką; kształtowanie umiejętności rozróżniania dobra od zła poprzez analizowanie zachowania postaci z bajek

I "Gimnastyka w domu i w przedszkolu" - ćwiczenia poranne cz. 2

Zapraszamy wszystkich przedszkolaków do aktywnego rozpoczęcia wtorku w domu z wykorzystaniem wybranych zabaw ruchowych z zestawu ćwiczeń ruchowych "Sprintem do maratonu" według propozycji Wydawnictwa Bliżej Przedszkola.

Link do części 2 na wtorek:

II "Była babuleńka" - zabawy muzyczno-rytmiczne przy piosence

Za pewne pamiętasz wczorajsze opowiadanie o kózce, która na początku była kłamczuchą, a potem obiecała,
że już nigdy nie będzie kłamać i że będzie posłuszna.

Dziś posłuchaj piosenki o babci, która ma koziołeczka - koziołeczek ten też bywa psotny.

Możesz potem spróbować zaśpiewać razem z rodzicem tę piosenkę, a może będziesz chciał się trochę poruszać do melodii i w rytm utworu?

Link do piosenki "Była babuleńka" na kanale YouTube - bajubaju.tv:

Słowa piosenki "Była babuleńka":

Była babuleńka rodu bogatego.
Miała koziołeczka bardzo upartego.

Ram-pam-pam!

Bardzo upartego.
/x2

A ten koziołeczek swawolny i pusty
Wyjadł babuleńce ogródek kapusty!

Rach-ciach-ciach!

Ogródek kapusty!

Wzięła babuleńka kijka łozowego,
Wygnała do boru koziołka psotnego.

Ram-pam-pam!

Koziołka psotnego.
/x2

Widział to dziadulek począł na nią hukać:

Idźże mi babulko koziołeczka szukać!

Rach-ciach-ciach!

Koziołeczka szukać.
/x2

Jeśli masz ochotę pobaw się przy tej piosence razem ze swoją rodziną:

Jedna osoba jest babuleńką, a druga - koziołkiem:
  • podczas I zwrotki - babuleńka i koziołek chwytają się za ręce i ciągną w przeciwne strony;
  • podczas II zwrotki - babuleńka stoi, a kozioł naśladuje jedzenie kapusty;
  • podczas III zwrotki - kozioł ucieka przed babuleńką, a ona go goni;
  • podczas IV zwrotki - kozioł na początku chowa się pod stołem lub krzesłem, a podczas refrenu babuleńka biegnie po koziołka i zaprasza go z powrotem do tańca.
Odtwarzaj rytm, który zaproponuje ci rodzic w przerwie słuchania piosenki:
  • klaskanie lub uderzanie rękami w kolana;
  • podskoki w miejscu;
  • grę na wybranym instrumencie;
  • uderzanie klockami drewnianymi o siebie.

III "Trzy małe świnki" - teatrzyk cieni

Spróbuj powiedzieć, jak możemy poznawać bajki. Czy wśród twoich odpowiedzi pojawił się również teatrzyk? Jeśli masz jeszcze ochotę, możesz zapoznać się z nową odsłoną bajki, którą już znają wszystkie Krasnalki - obejrzyj "Trzy małe świnki" w teatrzyku cieni.

Link do bajki Trzy małe świnki na kanale YouTube "Teatr cieni Szubińskiego Domu Kultury":

Jeśli chcesz pobawić się w taki teatrzyk w domu, to poniżej możesz z rodzicami wykorzystać kilka propozycji.

1. Propozycja wykonania swojego domowego teatrzyku, który może posłlużyć zarówno do zabaw
    w teatrzyk cieni, jak też i do teatrzyku pacynkowego, kukiełkowego i różnych innych działań.
    Propozycja ta pochodzi z kanału Fellowes Brands - Teatrzyk Cienie wg koncepcji Sylwii Błaszczak (blog mamawdomu.pl):

2. Do pobrania poniżej znajdują się przede wszystkim propozycje różnych pacynek i kukiełek, które można wykorzystać w teatrzyku cieni (kukiełki do teatrzyku cieni nie muszą być wydrukowane w czarnym kolorze - wystarczy narysować kontury i wyciąć je z papieru o dowolnym kolorze). Można je wykorzystać także w teatrzyku papierowym z pacynkami na palec lub wykorzystaać już gotowe kolorowe szablony.
    Umieszczony do pobrania zostaje również tekst bajki Katarzyny Małek "Trzy małe świnki" oraz nagranie w formie słuchowiska, które można wykorzystać do przedstawiania swojej bajki.
Kukiełki postaci i domków do teatrzyku cieni
Szablony pacynek na palec do wycięcia
Teatrzyk pacynkowy paluszkowy
Pacynki do teatrzyku pacynkowego

Propozycje dodatkowej pracy:

Poniżej do pobrania dodatkowe prace, zadania i kolorowanki związane z bajką "Trzy małe świnki":

Jeśli któreś z nich spodobają się dzieciom, to zapraszamy do wydrukowania i wspólnego działania!
Powodzenia! :)