016 628-80-42  lub  

Motylki - 01.12.2021

„Dlaczego dinozaury wyginęły?"
Stało się to przed 65 milionami lat. Było wiele teorii, lecz żadna nie wyjaśnia wszystkich faktów, które przedstawiają wykopaliska. Jedna z teorii zakłada, że przyczyną wyginięcia dinozaurów była katastrofa. Może kula ziemska została otoczona pyłem kosmicznym powstałym przez eksplozję jakiejś gwiazdy? Inni uważają, że na ziemię spadł olbrzymi
meteoryt, a pył, który się wzniósł po jego uderzeniu, mógł zaciemnić Słońce na długie lata. Bez świata słonecznego nie mogą rosnąć rośliny, którymi żywiły się zwierzęta roślinożerne. Z braku ciepła słonecznego wiele zwierząt zmarzło. Kolejnym etapem była fala upałów. Po opadnięciu para wodna, powstała na skutek upadku meteorytu, zatrzymywała promienie
słoneczne, co spowodowało bardzo silne ogrzanie powierzchni Ziemi (efekt cieplarniany) i znaczna ilość zwierząt wymarła, nie mogąc znieść upału. Niektórzy uczeni uważają, że dinozaury wyginęły z powodu zmian klimatu-bardzo duże wahania temperatury spowodowały, że zmiennocieplne dinozaury nie mogły im sprostać. Inni sądzą, że odpowiedzialne za wyginięcie dinozaurów są inne zwierzęta(ssaki, i ptaki) żywiąc się jajami.
Możliwe ,że to one nocą, korzystając z nieobecności rodziców, nie mogących bronić swojego potomstwa, wykradały jaja, ograniczając, w ten sposób liczbę młodych osobników. Istnieje też teoria, że dinozaury roślinożerne zatruły się nowo powstałymi na przestrzeni lat roślinami kwiatów zawierającymi truciznę, która dla dinozaurów była śmiertelna. Wymarcie zwierząt roślinożernych musiało spowodować stopniowe zagłodzenie się zwierząt mięsożernych, które się nimi żywiły. Zmianie uległo również środowisko życia dinozaurów. W ciągu ostatnich kilku milionów lat ery dinozaurów opadł poziom morza na całej kuli ziemskiej, wyłaniały się nowe lądy, góry. Płytkie wody, które zajmowały olbrzymie przestrzenie, zaczęły znikać, a zwierzęta, które tam żyły, utraciły swoje dotychczasowe siedliska. Nie mogąc dostosować się do tych zmian, umierały.

Dzisiaj zajmiemy się stosowaniem określeń: duży, większy, największy.
Prośba do rodziców potrzebne będą trzy jajka wycięte z papieru w podanych wyżej wielkościach.
Pytanie do dzieci jakich słów możemy użyć, określając wielkość dinozaurów np. olbrzymie, wielkie, ogromne, gigantyczne itd.
Układamy przed dzieckiem jajka dinozaura i wskazując kolejno nazywamy to jest duże, to jest większe, a to największe.
Rodzic mówi ja jestem duży poszukaj coś co jest małe
Układamy jajka w szeregu i kolejno nazywamy stosując liczebniki porządkowe pierwsze jajko jest duże, drugie jako jest większe, trzecie jajko jest największe.
Naklejamy jaja na kartce utrwalając duże, większe, największe

© Wszelkie prawa zastrzeżone przez Samorządowe Przedszkole nr 1 w Pruchniku.
ul. Szkolna 12, 37-560 Pruchnik, tel.: 016 628-80-42, e-mail:
realizacja i CMS: omnia