Prośba dziecka

Janusz Korczak - JAK WYCHOWYWAĆ?

Dzieci potrzebują miłości i zrozumienia, pomocy
w życiowym ukierunkowaniu i jasno wytyczonych granic.

Dzieci należy wychowywać z miłością,
z konsekwencją, w atmosferze zdrowej demokracji, czyli również współodpowiedzialności za życie swojej rodziny.

Dzieciom należy wdrażać fundamentalne ludzkie wartości: dobro, zło, piękno, miłość, szczerość, serdeczność, przyjaźń, tolerancję, szacunek, patriotyzm...

Prośba dziecka

Nie psuj mnie. Dobrze wiem, że nie powinienem mieć tego wszystkiego czego się domagam.

To tylko próba sił z mojej strony.

Nie bój się stanowczości, właśnie tego potrzebuję - bezpieczeństwa.
    Nie bagatelizuj moich złych nawyków. Tylko ty możesz pomóc mi zwalczyć zło, póki jest to jeszcze w ogóle możliwe.
    Nie rób ze mnie większego dziecka niż jestem. To sprawia, że przyjmuję postawę głupio dorosłą.
    Nie zwracaj mi uwagi przy innych ludziach, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. O wiele bardziej przejmuję się tym, co mówisz, jeśli rozmawiamy w cztery oczy.
    Nie chroń mnie przed konsekwencjami. Czasami dobrze jest nauczyć się rzeczy bolesnych i nieprzyjemnych.
    Nie wmawiaj mi, że błędy które popełniam są grzechem. To zagraża mojemu poczuciu wartości.
    Nie zwracaj uwagi na moje drobne dolegliwości. Czasami wykorzystuję je, by przyciągnąć Twoją uwagę.
    Nie zrzędź. W przeciwnym razie muszę się przed Tobą bronić i robię się głuchy.
    Nie dawaj mi obietnic bez pokrycia. Czuję się przeraźliwie tłamszone, kiedy nic z tego wszystkiego nie wychodzi.
    Nie zapominaj, że jeszcze trudno mi jest wyrazić myśli. To dlatego nie zawsze się rozumiemy.
    Nie sprawdzaj z uporem maniaka mojej uczciwości. Zbyt łatwo strach zmusza mnie do kłamstwa.
    Nie bądź niekonsekwentny. To mnie ogłupia i tracę całą swoją wiarę w Ciebie.
    Nie odtrącaj mnie, gdy dręczę Cię pytaniami. Może się wkrótce okazać, że zamiast prosić Cię o wyjaśnienie, poszukam ich gdzie indziej.
    Nie wmawiaj mi, że moje lęki są głupie. One po prostu są.
    Nie rób z siebie nieskazitelnego ideału. Prawda na twój temat byłaby w przyszłości nie do zniesienia.
    Nie wyobrażaj sobie, iż przepraszając mnie stracisz autorytet. Za uczciwą grę umiem podziękować miłością, o jakiej Ci się nie śniło.
    Nie zapominaj, że uwielbiam wszelkiego rodzaju eksperymenty. To po prostu mój sposób na życie, więc przymknij na to oczy.
    Nie bądź ślepy i przyznaj, że ja też rosnę. Wiem, jak trudno dotrzymać mi kroku w tym galopie, ale, zrób co możesz, żeby nam się to udało.
    Nie bój się miłości. Nigdy!!!