016 628-80-42  lub  

Aktualności

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Data publikacji: 25.11.2013
25 listopada swoje święto obchodzi – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo "czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!" Ta zabawka jest nie tylko przytulanką, ale również towarzyszem i przyjacielem każdego dziecka przez długie lata.

Miękki, puchaty i taki z łatką

Już od kilku lat kultywujemy w przedszkolu Święto Pluszowego Misiaczka jest to święto tym ważniejsze dla nas, że dwie spośród naszych grup naszą misiowe nazwy: Grupa średniaków „Misie" i Grupa starszaków „Puchatki". 25 listopada stał się więc huczną imprezą urodzinową. Podobnie, jak na prawdziwych urodzinach nie zabrakło tortu ze świeczkami, życzeń dwustu lat i fantastycznych prezentów. Dla każdego znalazło się małe co nieco.
Dzień Pluszowego Misia był fantastycznym przeżyciem dla wszystkich przedszkolaków - na zaproszenie rodziców odwiedził nas, dobrze znany wszystkim dzieciom Kubuś Puchatek. Niezwykle miły gość został przywitany z sympatią przez każdą grupę, chętnie uczestniczył w zabawach i tańcach z dziećmi, odpowiadał na pytania i zachęcał do dbania o Pluszowe Misie.

 

f 017_3_1.jpg
Misie, Miśki i Misiaczki ...
Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem-powiernikiem największych sekretów i tajemnic.
Chyba nie ma domu, w którym na półce, łóżku lub fotelu nie siedzi miś. Na pewno każdy z nas - małych i dorosłych ma swojego ulubionego Pluszowego Misia. Może to być zupełnie mały bury Miś, odrobinę zapomniany, mieszkający w pudle na strychu, albo piękny i kolorowy zamieszkujący dziecinne łóżeczko. Może to być zupełnie malutki Misio, którego nosimy „na szczęście" przy kluczach lub w portfelu. Czy wreszcie - może to być jeden z Wielkich i Sławnych Misiów, o których mówi się wszędzie i o których głośno niemal w każdej części świata (Kubuś Puchatek, Miś Paddington albo Miś Uszatek). Może to być Miś, który posiada piękne, ważne imię ku czci i pamięci zacnych przodków (np. Barnaba), a może to być Miś zupełnie bez imienia.

Garść misiowych faktów - Historia pluszowego misia
Światowy Dzień Pluszowego Misia, który został ustanowiony w 2002 roku, w setną rocznicę powstania tej zabawki.

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki - w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej.
Historię pluszowego Misia rozpoczął Prezydent Roosevelt, który postrzelił w trakcie polowania małego niedźwiadka. Ujrzawszy przerażone zwierzątko postanowił puścić go wolno, rezygnując ze swego trofeum. 
Historia o uwolnieniu niedźwiedzia zainspirowała znanego twórcę komiksów Clifforda Berrymana do stworzenia serii rysunków pt.  "Drawing the Line in Mississippi". Rysunki ukazały się w gazetach,  i te z kolei zachęciły Morris Michtom' a, właściciela sklepu ze słodyczami do zaprojektowania wzoru zabawki pluszowej podobnej do misia z komiksu. W ten sposób na wystawie sklepu szybko znalazł się miś pluszowy z odręcznie podpisaną karteczką "Miś Teddy'ego." Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.

teddiW tym samym czasie, ok. 1903 r. niemiecki projektant zabawek Richard Steiff zaprojektował Misia, którego świat ujrzał na wystawie zabawek w Lipsku.
Po roku Michtom założył firmę produkującą zabawki the Ideal Novelty and Toy Co.,  po stu latach  wciąż jedną z największych firm tej branży.
Misiowe szaleństwo rozpoczyna się w roku 1906. Ze swymi misiami nie rozstają się ani Panie z towarzystwa ani dzieci. Miś stał się maskotką Roosvelta, i kto wie czy nie dzięki niej,  Roosvelt odniósł zwycięstwo w kampanii wyborczej. Seymour Eaton był autorem pierwszej serii książeczek dla dzieci o przygodach małego misia Roosvelta. Powstają też piosenki o misiach. Pojawiają się coraz liczniejsi producenci sympatycznych pluszaków.  Między innymi firma Gund Manufacturing Corporation (1906), która produkuje pluszowe misie do dziś.
Przez nadchodzące 50 lat wzór misia zaprojektowany przez Steiffa wywarł ogromny wpływ na projektantów zabawek. Miś stał się popularny nie tylko w Stanach ale w całej Europie. W Wielkiej Brytanii pluszowy miś pojawił się ok. 1910 r., jednak jego produkcja na szeroką skalę rozpoczęta została w roku 1915.  Lata dwudzieste i trzydzieste dwudziestego wieku to okres ręcznej produkcji misiów wysokiej jakości. Rozwinęły się  firmy produkujące misie takie jak: Chad Valley, Chiltern, and Dean's, Pintel and Fadap (Francja), Joy Toys (Australia).
Współczesny miś, to w odróżnieniu od misia przedwojennego, który był szyty wyłącznie z materiałów naturalnych, miś z tkanin syntetycznych. Oczy misia są obecnie robione z plastiku,  podczas gdy oczy starych zacnych pluszaków  mogły być tylko szklane. 
W połowie lat 70 tych wizerunek misia ulega przemianom, jednak wielbiciele wspominają wzory z początku wieku. Odtąd miś przestaje być jedynie pluszową zabawką dla dzieci, ale staje się przedmiotem westchnień kolekcjonerów. Z myślą o nich na początku lat 80 tych powstała kolekcja starych misiów w/g projektu Steiffa. W 1984 r. Zostało otwarte muzeum pluszowych misiów w Anglii. Zaczęto organizować aukcje, na których poszczególne modele misiów osiągały ogromne ceny np. jeden z misiów Steiffa został sprzedany za 176 000 dolarów.(www.republikadzieci.pl)


Obecnie żyjemy w czasach ogromnego rozkwitu tradycji pluszowych misiów, zarówno tych starych z początku wieku, ręcznie szytych, jak i tych współczesnych produkowanych masowo w fabrykach na Dalekim Wschodzie. Miś wciąż pozostaje najważniejszą zabawką naszego dziecka i miejmy nadzieję, że już wkrótce nie będzie ani jednego dziecka na świecie, które nie miałoby swojego pluszowego misia.

© Wszelkie prawa zastrzeżone przez Samorządowe Przedszkole nr 1 w Pruchniku.
ul. Szkolna 12, 37-560 Pruchnik, tel.: 016 628-80-42, e-mail:
realizacja i CMS: omnia