Akademia Aquafresh

Data publikacji: 30.09.2014
We wtorek 30 września zainicjowaliśmy w Przedszkolu IV edycję "Ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej dla Przedszkoli" zorganizowanego przez Akademię Aquafresh.

Bijemy Rekord Guinnessa z Aquafresh

30 września odbyło się największe w historii Polski wydarzenie związane z higieną jamy ustnej.

Przedszkolaki z Akademii Aquafresh pobiły Rekord Guinnessa w największej liczbie osób myjących zęby jednocześnie. W naszym Przedszkolu do Akcji włączyły się cztery grupy: Krasnale, Puchatki, Biedronki i Motylki - w sumie 89 dzieci.

aquafresh.png

Razem z nami ząbki szczotkowało: 313328

Ustanowienie Rekordu Guinnessa miało na celu zwrócenie uwagi na problem próchnicy wśród polskich dzieci i wywołanie dyskusji na temat prawidłowej higieny jamy ustnej.

Z rekomendacji Ministerstwa Zdrowia wynika, że próchnicę zębów można skutecznie zwalczać stosując równolegle kilka metod. Należy dbać o prawidłową higienę jamy ustnej, odżywiać się racjonalnie, uzupełniać związki fluoru, leczyć objawy próchnicy oraz zwiększać wiedzę w zakresie edukacji zdrowotnej. Zasadność prowadzenia takich działań podkreśla fakt, iż "Polska znajduje się w niechlubnej czołówce krajów z najwyższym odsetkiem dzieci chorujących na próchnicę. W Polsce tylko 14,4% dzieci w wieku 6 lat jest wolnych od próchnicy" - zaznacza dr hab. n. med. Dorota Olczak-Kowalczyk, konsultant krajowy w dziedzinie stomatologii dziecięcej.

Uwzględniając wynikające z powyższych argumentów potrzeby już kolejny raz zainicjowaliśmy współpracę z Akademią. Podstawowym celem aktywnych działań Akademii Aquafresh jest poszerzanie wiedzy rodziców i kształtowanie prawidłowych nawyków wśród dzieci w zakresie higieny jamy ustnej. Aspekty te stanowią istotny element prozdrowotnych działaniach przedszkola na przełomie całego roku szkolnego 2014/2015.

W ramach tej akcji będą prowadzone we wszystkich grupach wiekowych zajęcia edukacyjne dotyczące profilaktyki stomatologicznej. Szczególnie zwrócimy uwagę na to: jak dbać o zęby, skąd się biorą zęby, dlaczego należy chodzić do lekarza dentysty i co należy jeść by mieć zdrowe zęby.
Nadrzędnym celem prowadzonych zajęć będzie zwrócenie uwagi najmłodszych na konieczność dbania o higienę jamy ustnej. Wierzymy w to że dzięki wspólnym działaniom angażującym nie tylko dzieci ale i rodziców, uda się nam wykształcić nawyk codziennego dbania o higienę jamy ustnej.