Dzisiaj wielka jest rocznica - Jedenasty Listopada!

Data publikacji: 10.11.2010

Dzisiaj wielka jest rocznica – Jedenasty Listopada!
Tym, co zmarli za Ojczyznę, Hołd wdzięczności Polska składa.
Im to bowiem zawdzięczamy Wolność – polską mowę w szkole,
To, że tylko z ksiąg historii Poznajemy dziś niewolę.
Uroczyście biją dzwony, W mieście flagi rozwinięto...
I me serce się raduje, Że obchodzę Polskie święto. (Wiszniewski)

Data 11 Listopada 1918 roku jest jedną z najważniejszych w historii naszej Ojczyzny. Po wieloletniej niewoli Polska odzyskała niepodległość. Dla przedszkolaka te pojęcia są abstrakcyjne, a dla Polaka bardzo ważne. Więc jakże przybliżyć dziecku słowo patriotyzm lub przywiązanie do swej Ojczyzny, do ziemi rodzinnej, do obyczajów i kultury narodowej? Pokazujemy troskę o dobro kraju, dążymy do pomnażania tego, co osiągnęły poprzednie pokolenia, służymy swej Ojczyźnie. A co w przedszkolu? Poznajemy Symbole Narodowe, uczymy się hymnu, poznajemy bliższe i dalsze środowisko, spotykamy się z legendami - ocieramy się o historię... jesteśmy Polakami.

Katechizm małego Polaka

Kto ty jesteś?
- Polak mały.
- Jaki znak twój?
- Orzeł biały.
- Gdzie ty mieszkasz?
- Między swemi.
- W jakim kraju?
- W polskiej ziemi.
- Czym ta ziemia?
- Mą Ojczyzną.
- Czym zdobyta?
- Krwią i blizną.
- Czy ją kochasz?
- Kocham szczerze!
- A w co wierzysz?
W Polskę wierzę!

10 listopada w naszym przedszkolu uczczono wierszem i piosenką Narodowe Święto Niepodległości. Najstarsza grupa "Puchatki" zaprezetowała program artystyczno - patryjotyczny. Wszystkie grupy zaśpiewały Hymn Polski oraz zadeklamowały wersy "Katechizmu Małego Polaka". Odświętnie ubrane dzieci wystąpiły z kotylionami, flagami oraz biało - czerwonymi kwiatami.