„Jak Wojtek chciał zostać strażakiem …” czyli nasi Goście Strażacy

Data publikacji: 23.05.2012

Samorządowe Przedszkole w Pruchniku jest placówką zaprzyjaźnioną zarówno z jednostką Państwowej Straży Pożarnej w Jarosławiu, jak i Ochotniczą Strażą Pożarną w Pruchniku. Współpraca między naszymi placówkami jest korzystna dla obu stron. Strażacy realizują w ten sposób swoje zadania prewencyjne, a dzieci nie tylko poznają trudną i niebezpieczną pracę strażaków, ale także uczą się właściwych zachowań - gdy są świadkami wypadku, pożaru lub innej niecodziennej sytuacji. Jak ważne są takie spotkania świadczy fakt, że coraz częściej mali bohaterowie wiedzą pod jaki numer zadzwonić i jakie informacje przekazać, by uratować życie swoje i najbliższych.

23 maja 2012 roku na podwórko przedszkolne, wozem bojowym przybyli strażacy z Państwowej Straży Pożarnej z Jarosławia.
Wizyta strażaków wzbudziła ogromne zainteresowanie. W trakcie spotkania dzieci dowiedziały się, że praca strażaków polega nie tylko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy ludziom podczas powodzi i wypadków samochodowych. Największe zainteresowanie wzbudził jednak wóz strażacki, którym przyjechali nasi goście. Przedszkolaki miały możliwość podziwiania z bliska wyposażenia, jakim dysponują strażacy podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy. Duże emocje wywoła u dzieci możliwość wejścia do wozu strażackiego. Ogromną atrakcją okazał się pokaz sprzętu gaśniczego. Pod czujnym okiem strażaków dzieci mogły samodzielnie przekonać się jak działa prądownica wodna oraz jak daleko sięga strumień wody.
Przedszkolaki wykazały ogromne zainteresowanie spotkaniem, podczas którego nabyły cenną wiedzę. Duża część z nich, szczególnie chłopcy, postanowili w przyszłości zostać strażakami.
Na zakończenie dzieci podziękowały gościom oraz wręczyły własnoręcznie wykonane prace i pamiątkowy dyplom. To spotkanie z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.