21 marca - 1 Dzień Wiosny

Data publikacji: 23.03.2013

"Wiosna to czy Zima?"

W związku z typowo marcową pogodą, a co za tym idzie ostatnim w tym roku (miejmy nadzieje) mroźnym i śniegowym atakiem zimy, 21 marca czyli pierwszy dzień kalendarzowej wiosny miał zupełnie inny przebieg niż zwykle.

Coroczne przeganianie zimy odbyło się w przedszkolnym holu, gdzie wokół Marzanny zebrały sie wszystkie przedszkolne grupy. Dzieci wspólnymi siłami: śpiewem i wierszem starały się przekonać Zimę, że czas już odejść i zrobić miejsce dla nowej - zielonej, słonecznej Wiosny.

Ze względu na warunki atmosferyczne, przenieśliśmy coroczny przemarsz wiosennych kwiatów i owadów, który zgodnie z tradycją rozpoczynało utopienie słomianej panny, ale jeszcze wszystko przed nami...

Sądząc po zimowej pogodzie za oknem, utopienie Marzanny jest chyba niezbędne.

Nad rzeką stała Słomiana panna,

panna na imię miała Marzanna.

Dzieci Marzannę bardzo prosiły,

aby nie było już więcej zimy.

No więc ta panna śnieżek zabrała

i do fartuszka swego schowała.

Potem zebrała zimowe chłody

i z Panią Zimą weszła do wody.

Na krze usiadła i odpłynęła,

a wraz z Marzanną

zima zniknęła.

Serdecznie dziękujemy Pani Janinie Pilch, która przygotowała dla nas cudną zimowa Pannę Marzannę.

imagesCABEHGKI.jpg