Biedronki - 07.04.2021

Tematyka tygodnia: Wiosna tuż-tuż

Temat w środę: Ważna praca rolnika

Wiodąca aktywność: społeczno-emocjonalna

I "Gimnastyka w domu i w przedszkolu" część 1

Konieczne są z rana zabawy rozgrzewające, więc dziś zapraszam na rozgrzewkę proponowaną przez wydawnictwo Bliżej Przedszkola pt. "Sprintem do maratonu".

Link do zabaw:

II "Mysia jedzie na wieś" - słuchanie opowiadania

Posłuchaj uważnie opowiadania, którego autorką jest pani Maciejka Mazan. Napisała ona historię myszki o imieniu Mysia, która odwiedziła swojego kuzyna na wsi.

Po wysłuchaniu opowiadania spróbuj opowiedzieć:

• co Misiałek pokazywał Mysi?
  • kim jest gospodarz na wsi?
  • jakie czynności wykonywał rolnik?
  • jakich używał narzędzi w swojej pracy gospodarz?
  • czy myszki nudziły się na wsi?
Obejrzyj teraz poniższe zdjęcia, a dowiesz się, jak wyglądają niektóre z maszyn rolniczych, jakich używa rolnik w gospodarstwie wiejskim.
Które z tych narzędzi używał gospodarz na wsi, gdzie mieszkał Misiałek?
Pług
Brona
Siewnik
Dojarka mechaniczna
Gospodarstwo

III "Gospodarstwo" - praca z obrazkiem

Obejrzyć ilustrację i opowiedz, co można zobaczyć i kogo spotkać w gospodarstwie.

Spróbuj policzyć poszczególne zwierzęta.

Poniżej kilka zdjęć czynności, jakie wykonują gospodarze w codziennej swojej pracy w małym wiejskim gospodarstwie.
Dojenie ręczne na pastwisku
Dojenie ręczne
Gospodarz karmi drób

IV "Zabawy z Mysią i Misiałkiem" - zabawa grafomotoryczna ze śpiewem

Myślę, że spodobały Wam się myszki z opowiadania - Mysia i Misiałek, dlatego możemy je stworzyć i się z nimi pobawić. Świetną propozycję znajdujemy na kanale SIMPATICO na serwerze YouTube - praca plastyczna i zabawa ze śpiewem "Uciekaj myszko do dziury!"

Będzie potrzebnych jedynie kilka przedmiotów: kartka, kredki lub flamastry, klej, można użyć bazi na uszy dla myszki (a w zastępstwie np. kawałek wacika kosmetycznego) oraz kilka klocków (lub innych małych elementów.

Obejrzyjcie fimik instruktażowy i działajcie! To świetne ćwiczenie na sprawne rączki:

Po skończonej pracy plastycznej można wykorzystywać ją kilka razy do wodzenia palcem po narysowanych liniach i śpiewu popularnej piosenki: "Uciekaj myszko do dziury! oraz do zabawy z młodszym rodzeństwem.

V "Prace w polu na wsi" - film edukacyjny

Dla chętnych:

Obejrzyj film "Prace w polu na wsi", przygotowanego przez AbcZabawa. Autorzy pokazują jakie maszyny i narzędzia rolnicze wykorzystują rolnicy w swojej pracy.

Link do filmu:

VI Działania z kartami pracy

Możesz wykonać zadania w naszych książeczkach:

• s. 45 "Planeta dzieci. Karty cz. 3" - Odpowiedz na pytania: Co przedstawia obrazek? Co się dzieje wiosną w poli, a co - w gospodarstwie?; Wytnij obrazek wzdłuż linii na drugiej stronie, a następnie ułóż go ponownie i naklej na kartce.
  • s. 41 "Planeta dzieci. Karty cz. 3" - Odszukaj na ilustracji 8 szczegółów, które nie pasują do gospodarstwa wiejskiego.
  • s. 56 "Planeta dzieci. Liczenie" - Wykonaj zadania z przeliczaniemi cebulek i jajek z rodzicem; możecie wykorzystać klocki lub inne elementy zamiast prawdziwych cebulek i jajek.

s. 45_Planeta dzieci. Karty cz. 3
s. 41_Planeta dzieci. Karty cz. 3