Biedronki - 22.10.2020

Temat tygodnia: Skarby jesieni

Temat w czwartek: Co suszymy?

Wiodąca aktywność: muzyczno-ruchowa

I "Radosna powitanka"

Na początek muzyczna rozgrzewka do piosenki "Na powitanie" (do pobrania poniżej). Próbujemy naśladować słowa gestami, a w przerwie muzycznej poruszamy się według własnej wyobraźni:

Witam chłopców i dziewczynki,
już robimy miłe minki.
I za rączki się chwytamy,
niski ukłon Wam składamy!

II "Która chustka szybciej wyschnie?" - doświadczenie

Potrzebne będą: 3 cienkie chustki, woreczek foliowy

Włóż 3 chustki do wody, a po wyciągnięciu wyciśnij nadmiar wody z każdej z nich. Następnie jedną chustkę włóż do woreczka i szczelnie zamknij, drugą powieś blisko kaloryfera, a trzecią umieść za oknem. Po pewnym czasie (Rodzic na pewno podpowie jak długo trzeba poczekać) sprawdź, co się stało z chustkami.

Która z nich wyschła najszybciej?

Wniosek: żeby coś wyschło, potrzebne jest powietrze. Najszybciej schnie ta chustka, na którą działa ciepłe powietrze.

III  "Przepis na zdrowie" - zabawy rytmiczne przy piosence

sł. Urszula Piotrowska, muz. Magdalena Melnicka-Sypko

1. A ja przepis znam na zdowie,
jak stosować go - opowiem.
Kilka dobrych rad się przyda,
żebym zdrowym być jak ryba

Ref.: Nie grymaszę, gdy mleko na stole,
nie odmawiam zjedzenia śniadania.
Zawsze chętnie wychodzę na spacer,
odpowiednie zakładam ubrania.
Myję ręce przed każdym posiłkiem,
jem owoce i świeże warzywa.
Zęby co dzień szoruję dokładnie,
każda ze mną bakteria przegrywa.

2. Są dla dzieci także zdrowe:
gimnastyka, piłka i rower,
dobry humor, uśmiech mamy
i zabawy z kolegami.

Ref.: Nie grymaszę...

Posłuchaj uważnie piosenki i spróbuj opowiedzieć Rodzicowi, o czym śpiewają dzieci.
Powiedz, co potrzebne jest, aby być zdowym.

Propozycje zabaw do piosenki:

• Ćwiczenie rytmiczne: słuchamy jeszcze raz piesenki i tupnięciem lub klaśnięciem akcentujemy pierwszą miarę taktu (rodzice ookreśla metrum piosenki - chodzi o rytmiczne klaskanie lub tupanie).
  • "Maszerujemy po kole" - podczas zwrotki dziecko maszeruje rytmicznie po pokoju, a w czasie refrenu porusza się stawiając duże kroki.
  • "Zabawa z obręczami" - układamy na podłodze kilka okręgów, np. ze sznurka lub rozkładamy obręcze. Przy dźwiękach zwrotki dziecko maszeruje dookoła obręczy albo pomiędzy nimi, a w czasie refrenu wskakuje do środka obręczy i naśladuje czynności, o których mowa: jedzenie, spacer, ubieranie się, mycie rąk, jedzenie owoców, mycie zębów.

Nauka słów refrenu:

rodzic mówi słowa poszczególnych wersów, a dziecko je powtarza. Następnie rodzic mówi pierwszą część refrenu, a dziecko dopowiada ciag dalszy. Kolejno dziecko włącza się do śpiewania refrenu.

• "Na spacer" - zabawa ruchowa. Przy dźwiękach zwrotki dziecko porusza się w dowolnych kierunkach, swobodnie. Gdy usłysze przygrywkę przed refrenem, szybko zatrzymuje się i próbuje zaśpiewać refren.

IV "Co to jest suszarka?" - burza mózgów

Teraz możemy sprawdzić, co się stało z naszymi chustkami - czy wyschły wszystkie? Która chustka wyschła najszybciej?

Zastanówmy się, czy są urządzenia, które pomagają nam w suszeniu różnych rzeczy, żeby wyschły szybciej?
Spróbuj odpowiedzieć na pytanie: Co to jest suszarka? Jakie mamy suszarki?

Oto kilka przykładów - jeśli chcesz możesz je obejrzeć na poniższych zdjęciach:

• suszarka do włosów
  • suszarka sznurkowa - do suszenia ubrań
  • suszarka bębnowa (jak pralka) - do suszenia ubrań po praniu
  • suszarka siatkow - do suszenia roślin, np. ziół
  • suszarka elektryczna do suszenia owoców, warzyw i grzybów
Suszarka do włosów
Suszarka sznurkowa
Suszarka bębnowa razem z pralką
Suszarka bębnowa
Suszarka siatkowa
Suszarka do owoców i grzybów
Suszarka do owoców, grzybów, warzyw

A czy wiesz jaki dźwięk wydaje suszarka?

Spróbuj naśladować taki sam dźwięk: sssss, szu, sza, sze, szy

V "Zdrowe suszki" - działania dzieci

Jeśli jest u ciebie w domu suszarka do roślin, możesz zrobić z kimś z dorosłych domowników swoje własne suszone owoce. Takie suszone owoce to inaczej suszki. Jeśli nie masz suszarki elektrycznej, to możesz wykorzystać stelaż z piekarnika i poukładać na nim różne pokrojone przez rodzica lub babcię owoce i warzywa - te, które lubisz najbardzej - świetnie się do tego nadają terz np. jabłka. Porozmawiaj z rodzicem o bezpiecznym obsługiwaniu urządzeń elektrycznych i spróbujcie razem włączyć suszarkę lub piekarnik.

Poniżej propozycje, jak zrobić suszki domowym sposobem:

VI "Liście jesiennych drzew"

Jeśli masz jeszcze ochotę na poćwiczenie sprawności swojej rączki, możesz narysować liście w tunelu - staraj się nie wychodzić poza tunel.
Kolejnym zadaniem może być dokończenie kolorowania liści - zwróć uwagę na to, że każdy rządek liści ma swój rytm!