Biedronki - 30.11.2021

Tematyka tygodnia: Zabawy w teatr

Temat dnia: Oblicza teatru.

1. Zabawy logopedyczne:

zabawy_logopedyczne.jpg     zabawy_logopedyczne_2.jpg

2. Zestaw ćwiczeń porannych nr V "W oczekiwaniu na Mikołaja"

1.  Rodzic recytuje tekst, wykonując jednocześnie odpowiednie ruchy głową: Głowa mówi: tak, tak, tak. Głowa mówi: nie, nie, nie. Moja głowa wesoło kręci się. Dzieci naśladują ruchy rodzica, wykonując: skłony głowy w przód, skręty w prawą stronę, w lewą stronę, krążenie głową.

2. Tak czy nie? - zabawa służąca wzmocnieniu mięśni grzbietu i karku. Dzieci kładą się na podłodze (leżenie przodem). Rodzic  nawiązuje do nadchodzących świąt i zbliżającej się wizyty Mikołaja. Chcąc sprawdzić, czy  dzieci zasłużyły na prezenty, zadaje pytania. Przedszkolaki, unosząc głowę i wykonując nią ruch, potwierdzają albo zaprzeczają, np.: Czy sprzątacie zabawki w swoim pokoju? (tak); (nie).

3. Rozpakuj prezent - zabawa wzmacniająca siłę mięśniową. Dziecko dobiera się w parę z rodzicem. Dziecko skulone siada na podłodze, mocno ściskając ręce i nogi; układem ciała przypomina zapakowany prezent. Rodzic próbuje rozpakować paczkę.

4. Jaką zabawkę dostałeś od Mikołaja? - ćwiczenie rozwijające wyobraźnię. Dziecko porusza się po pokoju. Na hasło: Wóz strażacki! - zamienia się w  zabawkę wymienioną przez prowadzącego: naśladuje jej zachowanie, wykorzystując różne środki wyrazu, takie jak ruch i dźwięk. Rodzic wymienia nazwę innej zabawki, np.: lalka; pajacyk; trąbka; piłka. Dziecko w podobny sposób, za pomocą swojego ciała, naśladująe wymieniony przedmiot.

3. Obejrzyjcie proszę film edukacyjny dotyczący teatru :

4. Rodzaje teatrów - rozmowa.

Teatr został wymyślony przez starożytnych Greków około VI wieku p.n.e. Widowiska odgrywane w wielkim skalnym amfiteatrze, opowiadały o przygodach bohaterów oraz wydarzeniach, w których uczestniczyli bogowie i ludzie. W tamtych czasach aktorami byli tylko mężczyźni i chłopcy, a spektakle były albo komediami, albo tragediami. Przez tysiące lat teatr bardzo się zmieniał. W teatrze oprócz aktorów ludzi, występują też lalki obsługiwane przez człowieka. Są to m.in. marionetki, pacynki, kukiełki. Można też wyróżnić teatr cieni, gdzie ważną rolę odgrywa lampa, dzięki której tworzy się cień i zamiast lalek występują tylko kontury rzeczy. Jest też specjalny rodzaj teatru, w którym treść historii opowiada się tańcem lub śpiewem - to poważna opera, śmieszna operetka lub taneczny balet. Teatr może być wystawiany również w innych miejscach niż budynek i scena. Taki jego rodzaj nazywamy teatrem ulicznym. Nie w każdym teatrze wypowiada się słowa. Mim to aktor, który mimiką i ruchem swojego ciała, gestykulacją przedstawi nam najciekawsze opowieści.

Spróbujcie po obejrzeniu filmu wymienić jakie rodzaje teatru zapamiętaliście, postarajcie sie odpowiedzieć na pytania:

- Co to jest teatr?

- Czym jest scena, kurtyna, widownia, scenografia, oświetlenie, kostium, garderoba, afisz, premiera?

- Kim jest aktor, reżyser, sufler, choreograf, scenograf, kompozytor?

- Czy jest tylko jeden rodzaj teatru?

-  Co to jest teatr lalkowy?

- Jakie zapamiętaliście rodzaje lalek teatralnych?(marionetki, pacynki, kukiełki),

- Jak działa teatr cieni? (wykorzystuje zjawisko cienia),

- Czy muzyka może być przedstawieniem teatralnym? (opera, operetka, balet),

- Czy przedstawienia mogą być grane tylko na scenie? (teatr uliczny),