Puchatki - 09.02.2022

Temat dnia: Zapraszamy do tańca

• „Domino" - zabawa dydaktyczna. wykorzystanie domina z W32.

Każde dziecko wypycha komplet kostek, , układa, przygląda się każdej kostce, przelicza oczka z prawej strony linii, z lewej strony linii, wszystkie oczka na kostce.

• „Tańczą ręce, tańczą nogi" - zabawa ruchowa przy muzyce.

Przy dowolnej melodii dziecko wykonuje ruchy taneczne tylko określonymi częściami ciała, np. rękami, nogami, głową, pupą, lewą ręką, prawą nogą- dowolne nagranie muzyczne.

• „Zaproszenia na bal" - zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem KP3.11-12.

R. za pomocą arkuszy papierów dzieli pokój na kilka części - sal balowych (im jest ich więcej, tym lepiej). Każda sala jest opatrzona symbolami kodu do oznaczania cech figur, np. koło, zielona plama, wysoka strzałka; kwadrat, niebieska plama, niska strzałka; trójkąt, czerwona plama, wysoka strzałka; trapez, żółta plama, wysoka strzałka. R. ma w woreczku figury odpowiadające cechom określonym przez kod (każdy w kilku egzemplarzach). Aby dziecko mogło wejść do jednej z sal balowych, musi mieć zaproszenie - figurę geometryczną, którą losuje z woreczka. Gdy dziecko ma zaproszenie, musi odszukać właściwą salę balową. R. sprawdza, czy dziecko nie pomyliło sal. Rozbrzmiewa muzyka i uczestnicy balu tańczą w kółkach. Na koniec dziecko wykonuje ćwiczenie w KP3.11-12.

• „Figurki" - zabawa pobudzająco-hamująca.

R. lub jedno z dzieci stoi na środku sali. Uczestnicy poruszają się swobodnie w rytmie muzyki. Osoba prowadząca zabawę chodzi między dziećmi i lekko dotyka ich ręką. Dziecko, które zostało dotknięte, zastyga w bezruchu. Gdy wszystkie dzieci stoją nieruchomo, R. wypowiada hasło: Figurki, zmieniajcie się!. Dzieci zaczynają się ruszać i zabawa zaczyna się od początku- dowolne nagranie muzyczne

Karnawałowy bal - osłuchanie z piosenką. Karnawałowy bal sł. Agnieszka Galica, muz. Tadeusz Pabisiak

Karnawałowy bal

1. Kto przebierze się za misia?
Kto za królewicza?
A kto z dzielnym Indianinem
będzie tańczył dzisiaj?
Biegnie zając za piratem,
pajac robi miny.
A królewny rozrzucają
wstążek serpentyny.

Ref.: Karnawałowa zabawa, karnawałowy bal.
Kto nie bawi się z nami, temu będzie żal.

2. Sypie, sypie się konfetti,
fruną baloniki.
Słychać śmiechy, słychać brawa
i dźwięki muzyki.
To karnawał jest w przedszkolu,
wszyscy się bawimy.
Raz na lewo, raz na prawo,
w tańcu zakręcimy.

Ref.: Karnawałowa zabawa...

- Aktywne słuchanie piosenki.

Dzieci stoją w rozsypce. Słuchając piosenki, rysują przed sobą pętle - najpierw obiema rękami, potem ręką wiodącą.

Rozmowa na temat treści piosenki, Dzieci udzielają odpowiedzi słowami piosenki.

Za jakie postacie przebrały się dzieci?;

Co się sypało, a co fruwało?;

Co było słychać na balu?

- Zabawa taneczna.

W trakcie zwrotki dzieci są ustawione w parach bokiem do siebie, ręce mają splecione z przodu w koszyczek. Poruszają się podskokami po obwodzie koła w prawo. Podczas refrenu dzieci w parze stają do siebie przodem i obracają się podskokami w małym kółeczku, nie puszczając rąk. W trakcie 2. zwrotki poruszają się w lewą stronę.

• „N jak..." - zabawa dydaktyczna.

Dziecko nakleja na kartkę małą i wielką literę n i rysuje przedmioty, których nazwy zaczynają się głoską n - tworzą słownik obrazkowo-literowy.

„Czytankowo" - słuchanie tekstów literackich czytanych przez R. lub słuchanie audiobooków - rozmowa na temat wysłuchanego tekstu.

Zabawy dodatkowe dla chętnych